Sviatosti

Katolícka cirkev má Kristom ustanovené sviatosti; 
uvádzajúce do kresťanského života, slúžiace spoločenstvu a uzdravujúce telo i dušu.

Sviatosť krstu

Svätý krst je základom celého kresťanského života, vstupnou bránou do života v Duchu (vitae spiritualis ianua), ako aj bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krstom sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako Božie deti, stávame sa Kristovými údmi, sme začlenení do Cirkvi a dostávame účasť na jej poslaní: „A tak sa krst správne a vhodne definuje ako sviatosť znovuzrodenia skrze vodu v slove.“

Na náuke sa majú zúčastniť rodičia a krstní rodičia. Krstní rodičia majú byť dospelí kresťania, ktorí sú pobirmovaní. V prípade, že sú manželia, majú byť cirkevne zosobášení. Ak sú nejasnosti ohľadom krstných rodičov, treba o tom vopred hovoriť s kňazom.

Na zápis ku krstu treba prísť na farský úrad.

Stretnutie s kňazom je potrebné dohodnúť telefonicky na čísle +421 903 563 660.

Sviatosť birmovania

Sviatosť birmovania tvorí spolu s krstom a Eucharistiou jeden celok sviatostí uvádzania do kresťanského života, „ktorého jednotu treba zachovať“. Preto treba veriacim vysvetliť, že prijatie sviatosti birmovania je potrebné na dovŕšenie krstnej milosti. Veď pokrstených „sviatosť birmovania dokonalejšie spája s Cirkvou a bohato ich obdarúva osobitnou silou Ducha Svätého, takže sú ako praví Kristovi svedkovia väčšmi povinní šíriť a brániť vieru slovom i skutkom“.

Sviatosť Eucharistie - prvé sväté prijímanie

Eucharistia je samotný Kristus v spôsobe chleba a vína:

a) ako pokrm má aj ďalšie názvy, nazývame ju aj sviatosť oltárna, sväté prijímanie, 

b) ako obeta označuje aj svätú omšu a eucharistické zhromaždenie. 

Eucharistia je obetou Cirkvi. Konsekráciou sa mení nekvasený chlieb a víno na telo a krv Krista, vyslovia sa pri nej konsekračné slová a vtedy sa mení podstata chleba a vína. Premenenie spôsobuje Duch Svätý. Kristus je prítomný celý pod každým spôsobom, to znamená, že nie je ochudobnený ten, kto prijíma len telo, pretože prijíma Krista celého. Sväté prijímanie sa podáva vkladaním do úst alebo do rúk, víno prijíma kňaz, prípadne veriaci pri mimoriadnej príležitosti (svadba a pod.).

Eucharistiu má katolík prijať aspoň raz do roka, hlavne počas Veľkonočného obdobia.


KTO MÔŽE PRIJAŤ EUCHARISTIU

Podmienkou k tomu, aby človek mohol prijať eucharistiu - sväté prijímanie, je milosť posväcujúca v duši, teda musí jej predchádzať sviatosť pokánia - svätá spoveď, človek musí svoje hriechy oľutovať a Eucharistický pôst 1 hodinu pred sv. prijímaním.
Kristus povedal: "Kto je moje telo a pije moju krv, bude mať večný život."


Prvé sväté prijímanie

Príprava ku sviatostiam nie je záležitosťou školy, ale farnosti. Preto aj príprava na prvú sv. spoveď a na prvé sv. prijímanie prebieha formou farskej katechézy, ktorá je rodinne zameraným programom. Jej cieľom nie je iba príprava dieťaťa na prvé sv. prijímanie, ale na sviatostný život, ktorý má žiť aj po slávnosti prvého sv. prijímania. Katechetická príprava pozostáva zo stretnutí, na ktorých je dieťa prítomné spolu aspoň s jedným zo svojich rodičov. Stretnutia sa usilujú poskytnúť náboženské vedomosti a duchovnú formáciu.

Sviatosť manželstva

Manželskú zmluvu, ktorou muž a žena vytvárajú medzi sebou celoživotné spoločenstvo, zamerané svojou prirodzenou povahou na dobro manželov a na plodenie a výchovu detí, povýšil Kristus Pán medzi pokrstenými na hodnosť sviatosti.“

Uzavrieť manželstvo môže pokrstený a slobodný pár. Slobodný znamená bez donútenia, zo slobodného rozhodnutia a bez prekážok, ktoré sú uvedené v cirkevnom práve. Súhlas s manželstvom musí byť obojstranný. Súhlas musí byť úkonom vôle, nie zo strachu či iných príčin.

Stretnutie s kňazom je potrebné dohodnúť telefonicky na čísle +421 903 563 660.

Sviatosť zmierenia

„Tí, čo pristupujú k sviatosti pokánia, dostávajú od Božieho milosrdenstva odpustenie urážky spôsobenej Bohu, a zároveň sa zmierujú s Cirkvou, ktorú hriechom ranili a ktorá sa láskou, príkladom a modlitbami pričiňuje o ich obrátenie.“

Sviatosť pomazania chorých

„Posvätným pomazaním chorých a modlitbou kňazov, celá Cirkev odporúča chorých trpiacemu a oslávenému Pánovi, aby im uľavil a spasil ich, ba ich povzbudzuje, aby sa dobrovoľne spojili s Kristovým utrpením a jeho smrťou, a tak prispeli k dobru Božieho ľudu.“

Obvykle sa sviatosť pomazania chorých udeľuje pred Veľkou nocou a Vianocami.
V prípade potreby môžete o túto sviatosť požiadať hocikedy v priebehu roka na čísle +421 903 563 660.

Sviatosť posvätného stavu

Kedysi bola nazývaná v slovenčine „sviatosť kňazstva“, avšak slovenský preklad najnovšieho Katechizmu Katolíckej cirkvi uprednostnil názov sviatosti: Sviatosť posvätného stavu. Latinsky sa nazýva: sacramentum ordinis - teda sviatosť vysviacky.

Sviatosť posvätného stavu
udeľuje biskup vkladaním rúk a modlitbou pri kňazskej vysviacke. Táto sviatosť udeľuje kňazskú moc, Božiu milosť a nezmazateľný znak, ktorý spôsobuje, že kňaz je kňazom naveky. Z Kristovho ustanovenia sú tri stupne kňazstva: biskup, kňaz a diakon. Biskup má plnosť kňazskej moci a je nástupcom apoštolov. Kňaz je spolupracovník biskupa a jeho sprítomňovateľ medzi veriacimi. Diakoni sú pomocníci biskupa a kňazov.

Poslaním kňaza je:


  • hlásať evanjelium;
  • prinášať obetu svätej omše;
  • vysluhovať sviatosti;
  • modliť sa za ľudí a požehnávať ich.
Kňaz je sprítomňovateľom Krista a jeho zástupcom na zemi. Je všetkým pre všetkých.