Udalosti z našej farnosti

Štefanovičová

SPIEVAJÚCE
ZÁHRADKÁRKY

V sobotu, 10. februára 2024, sa na fašiangovej zábave predstavila aj naša pani kostolníčka, Zlatka Porhajašová. Spolu s ďalšími záhradkárkami zaspievali na javisku pred mnohopočetným publikom. Okrem toho, že celý deň boli na nohách (od 07:00 - 24:00), dokázali vo večerných hodinách ešte aj takto krásne zaspievať. Obdivujeme a tlieskame, milé Spievajúce záhradkárky.

DOBRÁ NOVINA - STAŇ SA SVETLOM AJ TY!

Počas adventného obdobia sa niektorí dobrovoľníci z našej farnosti zapojili do 29. ročníka Dobrej noviny, verejnej zbierky, ktorou bude tento rok finančne podporený projekt Ekologického vzdelávacieho a počítačového centra svätého Petra Clavera v Rumbeku, v Južnom Sudáne. Téma 29. ročníka, „Staň sa svetlom aj ty!“, nenechala nečinnými ani farníkov z Mojmíroviec. Stali sa nositeľmi najkrajšej zvesti a roznášali nádej a svetlo. Druhý sviatok vianočný (26. decembra 2023), – na svätého Štefana, koledovali po svätej omši vo filiálke vo Veľkej Doline (287,80 eur). A popoludní sa vydali na niekoľkohodinovú cestu do 36 domácností v našej farnosti (1157,20 eur). Veľká vďaka patrí Pánu Bohu za požehnanie a vedúcej celého projektu v Mojmírovciach Mgr. Márii Jankulárovej. Za spoluprácu a modlitby ďakujeme nášmu vdp. farárovi Jozefovi Markovi, deťom, ich rodičom a v neposlednom rade dobrodincom za vyzbieranú sumu 1 445,- eur na projekty Dobrej noviny!

JASLIČKOVÁ POBOŽNOSŤ - prezentácia

Betlehemské hry mali v živote našich predkov dôležité miesto. V nich sa snúbi viera s tradíciami a folklórom. Detský folklórny súbor pri ZŠ Mojmírovce nám tieto tradície oživil v našom kostole. Na harmonikách sprevádzali spevákov a tanečníkov p. uč. Karin Benčíková a Miško Matiaško. A napokon nechýbala ani pieseň Tichá noc, ktorá zaznela z úprimného srdca všetkých prítomných. Pozrite si statický zostrih celej slávnosti (živá hudba od Filipa Jančíka - slovenského huslistu).

JASLIČKOVÁ POBOŽNOSŤ

Detský folklórny súbor pri ZŠ Mojmírovce nám 25. decembra 2023 priniesol vianočnú atmosféru narodenia Pána Ježiša v Kostole svätého Ladislava. Príchod betlehemcov s nádhernou koledou v prítmí kostola dokázal vyčariť skutočnú vianočnú atmosféru. V hre sme videli pastierov a pastierky, anjelov, troch kráľov a samozrejme svätú rodinu. Nechýbali koledy, vinše, dokonca pastiersky tanec. Záverečné chvíle betlehemskej hry patrili duchovnému slovu a požehnaniu, ktoré udelil vdp. farár Jozef Marko. Za prípravu a celý priebeh slávnosti vďačíme PaedDr. Márii Eliašovej.

NÁVŠTEVA BISKUPA VILIAMA A POSVÄTENIE CENTRÁLNEHO KRÍŽA

Pri príležitosti sviatku Všetkých svätých 1. novembra 2023, za širokej účasti veriacich i predstaviteľov našej obce, celebroval slávnostnú svätú omšu nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Po svätej omši sa veriaci s hlavným celebrantom a vdp. farárom Jozefom Markom v procesii presunuli na hlavný cintorín, kde biskup Viliam slávnostne požehnal nový centrálny kríž. Po skončení sa farníci mohli stretnúť s otcom biskupom v Kultúrnom dome, kde s nimi zotrval v priateľských rozhovoroch a rodinnom farskom spoločenstve.

MAĽOVANIE SAKRISTIE

Ku koncu augusta 2023 sa obnovila ďalšia časť nášho kostola, tentoraz sakristia. Celá sa vymaľovala dvomi šikovnými bratmi Selešiovými, a zároveň sa aj vyčistila a upratala. Oprali sa všetky oltárne plachty a obrusy, vyčistili sa všetky sochy, ktoré teraz hneď inak svietia. Odtiahla sa veľká skriňa, tzv. paramentár (druh úložného nábytku podobný komode alebo sekretára s dvierkami na zámky) a poutierali sa všetky liturgické predmety a knihy v ňom uskladnené. A toto všetko sa spravilo vďaka obetavej práci, úsiliu a finančným prostriedkom niektorých farníkov na čele s pani kostolníčkou Zlatkou Porhajašovou.

VITAJTE NOVÍ KOSTOLNÍCI!

Od 01. augusta 2023 ma farnosť Mojmírovce nových kostolníkov! Píšeme v množnom čísle, pretože ako sme si mohli počas svätých omší všimnúť, sú až traja, ktorí sa striedajú. A tak bývalú pani  kostolníčku, Júliu Krajčírovú, po 38 rokoch oddanej práce, vymenili traja noví kostolníci: pani Zlatica (Zlatka) Porhajašová, pani Adriána (Adrika) Grancová a pán Peter Fuska.
Služba kostolníka je posvätná, lebo kostolník je strážcom a správcom Božieho domu, je to služba Najvyššiemu Pánovi. Medzi jeho dôležité vlastnosti patrí rozumnosť, bezúhonnosť, spravodlivosť, ochota a diskrétnosť. Je to ako keby reprezentant Cirkvi, mal by žiť usporiadaným životom a mať v úcte kňazov aj veriacich.
VEĽMI PEKNE ĎAKUJEME ZA DLHÉ ROKY PRÁCE BÝVALEJ PANI KOSTOLNÍČKE A NOVÝM KOSTOLNÍKOM ŽELÁME VEĽA SÍL, ABY V TEJTO SLUŽBE VYTRVALI ČO NAJDLHŠIE!

PRVÉ SVÄTÉ PRIJÍMANIE

Dňa 28. mája 2023 sa v našej farnosti uskutočnilo prvé sväté prijímanie s veľkým počtom prvoprijímajúcich detí. Bolo ich až 29, kostol bol zaplnený, ľudia dokonca stáli i vonku. Počasie bolo výborné, slnečno, ale nie veľmi teplo, tak príjemne. Všetky deti to zvládli na jednotku, keď vedome a slobodne zložili krstný sľub, zriekli sa hriechu, pokušení a zlého. Vyznali vieru v Trojjediného Boha, Cirkev a večný život a prejavili túžbu žiť život zodpovedajúci evanjeliu Ježiša Krista.

KAPLNKA SVÄTÉHO URBANA

Tak ako aj minulý rok, tak i tento, sa v sobotu, 20. mája 2023, konala svätá omša pri Kaplnke svätého Urbana. Miesto pre pána farára, miništrantov a lektorov bolo vynovené veľmi pekným bielo-zeleným altánkom. Veriaci sa dozvedeli niečo o živote svätého Urbana, pápeža a po skončení svätej omše sa presunuli na lúku oproti, kde ich čakalo občerstvenie, opekanie a voľná zábava. Podujatie sa skončilo až v neskorých večerných hodinách a ľudia odchádzali spať s  dobrou náladou.